Future Schools EXPO + CONFERENCES

Future Schools EXPO + CONFERENCES

2019 SPEAKERS

Paul Barton, Head of Information Technology, Toowoomba Grammar School

Paul Barton at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Rachel George, Head of Campus, Geelong Grammar School

Janine Mcintosh, Schools Program Manager, Amsi

Jordan Nguyen, Innovator, Visionary, Inventor, Psykinetic

Owen Pierce, Program Director, National Workforce Development, AustCyber

James Poon, Innovation Coordinator & Mathematics Teacher, Carey Baptist Grammar School

James Poon at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Brett Sawyer, E Learning Coordinator, Toowoomba Grammar School

Brett Sawyer at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Jason Selby, Digital Technologies/Steam Leader, St John's Primary School

Mona Sidhu, ICT Coordinator, Teacher, Jamison High School

Mona Sidhu at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Laura Snow, Librarian/Digital Literacy/Steam, St John's Primary School

Lesley Wood, Digital Resources Manager/Steam, St John's Primary School

Suzy Urbaniak, Geoscience Educator – Geologist & Core Coordinator, Kent Street Senior High School

Dr Andrew Fuller, Psychologist, Author, Fellow, University of Melbourne

Vanessa Pirotta, Marine-biologist, whale snot collector, drone operator, science educator, Macquarie University

Felicity Furey, Founder, Power of Engineering

James Curran, Director Australian Computing Academy, University of Sydney

Julie Lindsay, Global Educator, Innovator, Teacherpreneur, Author, Flat Connections

Chris Clay, Founder, Education Unleashed

Jocelyn Brewer, Teacher & Psychologist, Creator of Digital Nutrition™, Cyberpsychology Researcher

Claire Amos, Principal, Albany Senior High School

Claire Amos at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Ken Purnell, Professor of Education, CQUniversity

Ken Purnell at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Rebecca West, Assistant Principal, Bonnyrigg Public School

Paul Hamilton, Head of Learning Technology, Matthew Flinders Anglican College

Nic Newling, Director, The School of Life Project

John Collier, Head of School, St Andrew's Cathedral School

Nicola Flanagan, Head of Innovation, Oakleigh State School

Anna Davidson, Head of Junior School Library, Carey Baptist Grammar School

Bek Duyckers, Head of Imaginarium, Perth College

Dan Haesler, Educator and Writer, Cut Through Coaching & Consulting

Doug Thomas, Principal, Claremont College

Kate Highfield, Lecturer, Institute of Early Childhood, Macquarie University

Anna Kinnane, Project Manager, Digital Strategies, Queensland College of Teachers

Simon Dodd, Senior Clinical Advisor, HEADSPACE

Zeina Chalich, Leader of Learning Technologies & Innovation, Santa Sabina College Strathfield, Co-Founder #aussieED

Anthony Semann, Director, Semann & Slattery

Daniel Donahoo, President, Rangeview Preschool

Tonia Gray, Senior Researcher, Centre for Educational Research, Western Sydney University

Nicky Ringland, Computer Education Specialist, Australian Computing Academy

Lani Brockwell, Teacher, Wilderness School

Amanda Hogan, Computing Education Specialist, Australian Computing Academy

Michael Anderson, Principal, Waimairi School

Laura Bain, Head of Digital Learning and Innovation, The Springfield Anglican College

Robyn Bessell, Director of Middle Years, Mount Carmel College

Robyn Bessell at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Daniel Birch, Principal, Hobsonville Point Primary School

Vicky Booth, Director Disability & Inclusion Branch, Department Of Education And Training

Leanne Cameron, Lecturer, Design, Digital And Technologies Education, Southern Cross University

Glenn Carmichael, Teacher of Mathematics and Science, St Michael's Collegiate

Dianne Carter, Principal, Waterford West State School

Danielle Cavill, Tas Head of Department, Ravenswood School for Girls, Gordon

Daniel Chapman, Technical Manager, Corpus Christi College

Jackie Child, Junior School Technologies Coordinator, St Aidan'S Anglican Girls' School

Michelle Chomiak, Digital Technologies Teacher & Coach, Department of Education

Andrea Christie-David, Director, Relationships Australia NSW

Trevor Clark, National Director, Aspect Research & Senior Education Consultant, Autism Spectrum Australia

Adam Cole, Science Coordinator, Sacred Heart College

Kathy Cologon, Senior Lecturer, Inclusive Education, Macquarie University

Tara Cooke, Assistant Principal, McCallums Hill PS

David Cramb, Principal, Woongoolba State School

Rory Critchley, Digital Technologies Specialist, Joondalup Education Support Centre

Paulo Da Silva, STEM Facilitator, The Gordon

Rebecca Dao, Deputy Principal, Ingleburn Public School

Ivan Davies, Social Play and Community, Riot Games

Berin Denham, Innovation Lead, Australian Government Department of Education & Training

Felicia Druce, Teacher, Lady Cilento Children's Hospital School

Benjamin Eilenberg, Teacher / STEM/Robotics Coordinator, Silverton Primary School

Malcolm Elliott, President, Tasmanian Principals Association

Anthony England, Innovative Technologies Director, Pymble Ladies College

Michelle Falzon, Teacher and College Connections Leader, Catholic Regional College

Michelle Falzon at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Michael Fitzsimmons, Assistant Principal, Newtown Public School

Rob Flavell, Head of Critical Thinking, Eltham College

Emma Fowler, Learning Coordinator, Nazareth Catholic College

Matt Fyfield, Teacher, Mazenod College

Ajoy Ghosh, Director, Alcheme

Alexander Goldsworthy, Learning Technologies Coach, Caulfield Grammar School

Gemma Goodyear, Principal, St John's Catholic Primary School

Linda Graham, Research Group Leader, School of Early Childhood and Inclusive Education, Queensland University Of Technology

Catherine Green, Deputy Head of Primary, St Andrew's Anglican College

Graeme Green, Principal, Ingleburn Public School

Julie Green, Executive Director, Raising Children Network

Sue Grieshaber, Professor of Education, La Trobe University

Michael Ha, Elearning Leader, Hillcrest Christian College

John Hamilton, Director, Technology And Analysis, Mt St Michael's College

Angus Humphries, Learning Area Leader of Senior Humanities, Caulfield Grammar School

Jane Hunter, Senior Lecturer, University of Technology Sydney

Michael Kasumovic, Associate Professor, UNSW

Michael Kasumovic at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Eleni Kyritsis, Leader of Digital Technology and Innovation, Strathcona Baptist Girls Grammar School

Joe Haig, Director Of Ict, Belmont Christian College

Sandra Hesterman, Senior Lecturer & Director Early Childhood Education, Murdoch University

Dr Terja Lange, ICT Manager, Goodnews Lutheran College

Jessica Lonard, Head Of Library And Information Services, Saint Ignatius College

Emma Lord, Digital Learning Leader, Wenona School

Kim Maksimovic, Information Technology Integrator, Pymble Ladies College

Cheryl Mangan, Manager, Research Translation, Autism CRC

Rebecca Mcconnell, Director of Learning and Innovation, Living Faith Lutheran Primary School

Sue Mclaren, Project coordinator, Animal Fun

Michelle Michael, PEO NSW DoE STEMShare Community, Information Technology Directorate

Greg Miller, Principal, St Luke's Catholic College

Rachel Minns, Prep Teacher, Oakleigh State School

Raul Moizao, Head of Learning Technology, Haileybury Rendall School

Bronwyn Moreton, ICT Integrator, Ravenswood

Melissa Newnham, Year 1 Teacher, The Springfield Anglican College

Judi Newman, Director, The Place Neuroleadership Academy

Mike O'Connor, Principal, Upper Coomera State College

Maria Pedavoli, Career's Advisor/Pathways and Partnerships Learning Advisor, Mary MacKillop College wakeley

Tim Perkins, Senior Associate, Cut Through Coaching & Consulting

Sophie Poisel, Innovation Leader, Emanuel School

Anna Powrie, Assistant Principal, Everglade School

Gil Poznanski, Creative Technologist, Maker, and Teacher, The Kosher Tony Stark

Ragnar Purje, Adjunct Lecturer, School of Education and the Arts, CQUniversity

Mogana Ramasamy, ICT Specialist Teacher, Fremantle College

John Robinson, Principal, Everglade School

Julie Robinson, Project Coordinator, Digital Access Program, The Smith Family

Lisa Rodgers, Chief Executive Officer, Australian Institute for Teaching and School Leadership

Perry Rush, Principal, Hastings Intermediate School

Chantelle Sansness, Peter Doherty STEM Award Recipient 2018 | Coach & Classroom Teacher, Oakleigh State School

Kathryn Sapsford, Teacher, Wilkins Public School

Kathryn Sapsford at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Evan Savage, Principal, Armstrong Creek School

Matt Simmons, Senior Leader, Reynella Primary School

Anthony Speranza, ICT Learning & Teaching Leader, St. Mark's Primary School

Lisa Squire, Deputy Principal, Hobsonville Point Primary School

Melise Sutton, Principal, Margaret Jurd College

Loren Swancutt, Head of Inclusive Schooling, Department of Education

Rachel Taylor, RTO Manager, Mackillop Catholic College

Amanda Third, Principal Research Fellow, Institute for Culture & Society, Western Sydney University

Sarah Tirtilas, Teacher, Carey Baptist Grammar School

Melinda Van Der Reest, Senior Education Consultant, Early Life Foundations

Melinda Van Der Reest at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Mr Paul Watson, Vice Principal, Mater Dei College

Luke Youman, Year 1 Teacher, Bishop Tyrrell Anglican College